Rūta Lipinaitytė | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Rūta Lipinaitytė

RŪTA LIPINAITYTĖ jest profesorem skrzypiec, od 2015 r. pełniącą funkcję kierownika Katedry Sekcji Smyczkowej w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. Prowadzone przez nią liczne kursy mistrzowskie zarówno na Litwie, jak i poza jej granicami cieszą się wielkim uznaniem wśród uczniów. Przyczyniły się one również do sięgnięcia przez przeszło 50 z nich po najwyższe laury w krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych.

Rūta Lipinaitytė jest też dyrektorką artystyczną prestiżowego Konkursu Skrzypcowego im. Jaschy Heifetza na Litwie. Ponadto była zapraszana jako członkini jury licznych międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. Konkursu Skrzypcowego im. Vaclava Humla w Chorwacji, Konkursu Skrzypcowego im. Artura Grumiaux w Belgii, „Violinissimo” w Kazachstanie, Konkursu Młodych Muzyków Sigulda na Łotwie, łotewskiego Konkursu Smyczkowego, II i IV Konkursu Piccolo Violino Magico. Nie brakowało dla niej miejsca także w konkursach krajowych, w tym w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wykonawców „Małe Talenty”, Konkursie dla Młodych Wykonawców „Raimundas Katilius”, Krajowym Konkursie Pianistycznym i Smyczkowym dla Młodzieży im. Balysa Dvarionasa, czy Krajowym Konkursie Smyczkowym im. Jonasa Urby.

Jako skrzypaczka, Rūta jest laureatką licznych litewskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych i konkursów muzyki kameralnej. W ramach kariery solowej występowała wraz z renomowanymi orkiestrami, w tym z Filharmonią Drezdeńską, Orkiestrą Filharmonii w Brnie, Orkiestrą Filharmonii w Katarze, Orkiestrą Symfoniczną Chorwackiego Radia i Telewizji, Orkiestrą Symfoniczną Artystów Tajwanu (TASO), Litewską Narodową i Państwową Orkiestrą Symfoniczną, Kremerata Baltica, Camerata Kazakhsan, Litewską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa, a także orkiestrami kameralnymi z Kłajpedy, Uniwersytetu Witolda Wielkiego, Szawli, Tallina i Archangielska, Państwową Orkiestrą Dętą Trimitas, Orkiestrą Kameralną Accademia d'Archi Arrigoni, Moskiewską Orkiestrą Kameralną "The Seasons" oraz Grupą Musica Humana. W 2022 roku Rūta Lipinaitytė zadebiutowała jako solistka wraz z Eesti Sinfonietta w prestiżowyn Wiener Konzerthaus.

W czasie trwania kariery otrzymywała liczne stypendia państwowe dla litewskich artystów, w tym także stypendium Yamaha Music Europe Foundation. W 2020 roku Rūta Lipinaitytė została uhonorowana nagrodą Złotej Płyty Litewskiego Związku Muzyków w kategorii instrumentalistów solowych.

Repertuar Rūty Lipinaitytė jest wszechstronny i zróżnicowany, ale to litewska muzyka współczesna zajmuje szczególne miejsce w jej sercu. Rūta Lipinaitytė jest często pierwszą wykonawczynią utworów litewskich kompozytorów, między innymi A. Martinaitisa, J. Tamulionisa, J. Juozapaitisa, J. Jurkūnasa, M. Salynasa, którzy to właśnie jej zadedykowali swoje kompozycje. W 2023 r., na kilku koncertach w miastach Tajwanu, Lipinaitytė wykonała Koncert Skrzypcowy litewskiego kompozytora B. Dvarionasa.

W jej dorobku artystycznym jest również kilka albumów muzycznych. W 2022 r. międzynarodowa firma fonograficzna Ondine wydała płytę CD z muzyką litewskiego kompozytora Algirdasa Martinaitisa, zawierającą m.in. koncert skrzypcowy „Three M’art Comedy Seasons” w wykonaniu Rūty Lipinaitytė. Litewskie archiwa radiowe zgromadziły przeszło 40 nagrań audio z występów Rūty, w których towarzyszyły jej liczne orkiestry litewskie. Ponadto, istnieje nagranie wideo koncertu skrzypcowego „The Red Violin” J. Corigliano, gdzie Rūta Lipinaitytė wystąpiła jako solistka z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Keri-Lynn Wilson. W 2020 r. skrzypaczka zainicjowała niezależny projekt, promując muzykę litewskich kompozytorów na skrzypce solo poprzez różne platformy społecznościowe. Do dnia dzisiejszego w ramach tej inicjatywy powstało ponad 20 nagrań wideo utworów w wykonaniu Rūty.

Rūta Lipinaitytė była członkinią nagrodzonej Grammy orkiestry Kremerata Baltica (od początku istnienia w 1998 r. do 2014 r.) założonej i kierowanej przez Gidona Kremera. Skrzypaczka jest często zapraszana do udziału w różnych projektach z udziałem orkiestry w roli koncertmistrzyni lub asystentki koncertmistrza. Wielokrotnie występowała jako koncertmistrzyni Orkiestry Kameralnej Wschód-Zachód na Międzynarodowym Festiwalu Jurija Baszmeta, a gościnnie jako koncertmistrzyni Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Eesti Sinfonietta. Była również zaproszona do wzięcia udziału w trasę koncertowej z Orkiestrą Symfoniczną SWR ze Stuttgartu jako asystentka koncertmistrza oraz występowała w Rosji, Japonii i Europie z Orkiestrą Symfoniczną MusicAeterna prowadzoną przez Teodora Currentzisa.